Reguły wypożyczania samochodów kempingowych

0 Comments


Podróżowanie kamperem dostarcza uczucie niezależności i gwarantuje przeżycie cudownej przygody. Chociaż kamper nie przewiduje aż tak luksusowych możliwości jak pokój albo apartamenty w niezłym hotelu, a także oczekuje nie raz dużej ilości wyrzeczeń, rzadko brakuje gotowych na taki rodzaj podróżowania. Niewątpliwą zaletą samochodów kempingowych stały się względnie kompaktowe rozmiary oraz pełna mobilność. Niekiedy mimo wszystko rzeczywistość okrutnie uderza w osoby zauroczone podróżowaniem kamperem. W niektórych krajach nie brakuje ograniczeń dla takich pojazdów. Zakazy wjazdu, utrudniony czasowo postój, występują kłopoty ze znalezieniem źródła napięcia, a w starszych modelach musimy się zmagać z brakiem niektórych ulepszeń, np. klimatyzacji. Wypożyczalnie kamperów otwierają się na rynku wyjątkowo błyskawicznie, dobór pojazdów jest coraz większy, a reguły towarzyszące wynajmowi dość podobne. Dziś wyszukanie firmy świadczącej możliwość najmu kamperów nie stanowi większego kłopotu. Propozycje możemy zobaczyć na serwisach ogłoszeniowych, w prasie branżowej, w internecie, na Facebooku. Wystarczy że wpiszemy frazę „wypożyczalnia kamperów Gdańsk” w popularnej wyszukiwarce, żeby ta wyświetliła co najmniej kilkanaście wyników w konkretnie interesującej nas miejscowości Gdańsk. To mimo pozorów niesłychanie pożądana możliwość, gdyż kampera jesteśmy zmuszeni skądś odebrać, a nikt nie ma zamiaru przemieszczać się setki kilometrów z walizkami, które następnie trzeba przeładować. Większość przedsiębiorstw posiada w swojej ofercie możliwość podstawienia wynajętego kampera pod nasze drzwi, jednak jest to możliwość płatna i to niemało. Znaczna część przedsiębiorstw posiada w swojej ofercie jednakże ewentualność pozostawienia własnego samochodu na okres wynajmu kampera na ich postoju, bardzo często pilnowanym i zazwyczaj nieodpłatnym. 

 Obostrzenia przy wynajmowaniu kampera

Zanim rzucimy się w wir przegldania ofert poszczególnych wypożyczalni kamperów, musimy obowiązkowo zwrócić uwagę na obostrzenia związane z wypożyczeniem pojazdów kempingowych. Wbrew pozorom wypożyczalnia kamperów odróżnia się od wypożyczalni „zwykłych” samochodów osobowych. W wypożyczalni kamperów przede wszystkim ważny jest wiek wypożyczającego pojazd. Większość wypożyczalni kamperów w warunkach wynajmu umieszcza klauzulę, że wynajmujący musi mieć ukończone 25 lat. Część firm dodatkowo umieszcza informację o minimalnym okresie dysponowania prawa jazdy (przeważnie 2-3 lata). Kampera, pomimo że w znaczącej ilości modeli jesteśmy w stanie nim przemieszczać się, posiadając kategorię B, prowadzi się kompletnie inaczej niż „osobówkę”. To szerszy, dłuższy, wyższy i cięższy pojazd, w trakcie kierowania którego trzeba mieć oczy dookoła głowy oraz doskonale zakładać to, co może przytrafić się na trasie. Trzeba pamiętać, że prowadzimy naprawdę duży pojazd. Jeżeli do długości czy szerokości jesteśmy w stanie się przyzwyczaić, tak wysokość jest w stanie nas zgubić. 

Następnym ograniczeniem jest miejsce naszej podróży. Jeśli mamy ochotę ruszyć do Chorwacji, Włoch lub Austrii, żadna wypożyczalnia nie będzie robić problemu. Gorzej z wyjazdem poza granice Unii Europejskiej. Dużo umów wynajmu kamperów zawiera adnotację o zakazie wyjazdu do takich państw, jak Ukraina, Białoruś, Rosja czy chociażby Mołdawia. W kontraktach znajdziemy też specjalne adnotacje o braku zgody wjazdu na tereny objęte działaniami wojennymi oraz rozruchami. Kilka przedsiębiorstw precyzuje dokładnie lokalizacje, gdzie możemy wybrać się wypożyczonym kamperem. 

Na co zwrócić uwagę nim podejmiemy ostateczną decyzję o wypożyczeniu kampera? 

W Gdańsku jest wiele wypożyczalni kamperów. Osoby szukające kampera na podróż są w stanie przebierać pośród wielu propozycji oraz podejmować decyzję stosownie do swoich wymogów oraz upodobań. Niezwykle ważne jest, aby na upragnione wakacje pojechać kamperem spełniającym preferencje oraz dostosowanym do wymogów. Niezwykle istotne jest dopasować odpowiedniego kampera do preferowanego sposobu przemieszczania się i kierunku wycieczki. Wybranie odpowiedniej wypożyczalni, z której oferty skorzystamy, jest równie ważny. Niektóre oferowane kampery są kompletnie niedopasowane do realiów wynajmu. Są zdecydowanie zbyt ciężkie, aby można było nimi podróżować, nie pogwałcając wytycznych. Zdarzają się również tacy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują podejrzane praktyki wobec klientów, podwyższając cenę usuwania uszkodzeń. Dlatego warto każdą wypożyczalnię dobrze prześwietlić, analizując opinie wypożyczających, polisy ubezpieczeniowe oferowanych pojazdów, zapisy regulaminów a także wzory umów wynajmu.