Co należy wiedzieć o kajakach z dziećmi?!

0 Comments


Bez wątpienia spływ kajakowy jest popularnym hobby. Spływy Kajakowe Krutyń to nie tylko przygoda ale także świetną formą aktywności fizycznej i okazją na rodzinnie spędzonego czasu. Jeśli planujesz kajaki razem z dziećmi sprawdź ten tekst , w celu poznania kilku ważnych tipów.

Kajaki z maluchami – kiedy można zacząć?

Organizacja spływów kajakowych z dzieckiem poniżej trzeciego roku życia niestety to zły pomysł ze względów na bezpieczeństwo. Jest to za sprawą między innymi:

 • trudności z dopasowaniem kamizelki ratunkowej dla dzieci poniżej 3 roku życia
 • małe dzieci mogą czuć się nie do końca komfortowo zarówno w kajaku jak i w kamizelce ratunkowej
 • rodzice mogą nie posiadać wiedzy o tym czy jego dziecko jest uczulone na użądlenia owadów, które często mają miejsce na spływie kajakowym
 • zbytnie zaabsorbowanie maluchem przez dorosłego. 

Czy dziecko w wieku przedszkolnym można zabrać na kajaki?

Najfajniejszy czas kiedy wypożyczalnia kajaków powinna być odwiedzona to wiek przedszkolny u dziecka. Właśnie w tym czasie warto spróbować rodzinne kajaki. Taki spływ możemy zorganizować w wielu miejscach jak na przykład Krutyń. Warto dodać iż generalnie spływ po rzece jest dużo bardziej ciekawy niż spływ kajakowy po jeziorze, bo ciągle zmieniają się widoki. 

Spływ kajakowy z dziećmi w wieku szkolnym – coraz lepsza rozrywka??

Wyjazd na kajaki z dziećmi w wieku szkolnym może odbywać się nawet parę dni. Jest to perfekcyjna alternatywa na wczasy w kraju, gdyż przeciwnie niż kilkugodzinne zwiedzanie, kajaki nie powodują narzekania przez dzieci. Nawet jeżeli dziecko nie ma wcześniejszego zaznajomienia z kajakiem to będzie zadowolone tą przygodą.
Należy jednak pamiętać, że dziecko w wieku szkolnym nie jest już maluchem, który obawia się nowych okoliczności. Dzieci w takim wieku wymaga interesujących atrakcji, wyzwań a także adrenaliny! Pamiętaj więc, aby:
 • nie wybierać najprostszej trasy – wybierz taką która jest dostosowana do waszych predyspozycji, 
 • dla starszych dzieci pływających pod okiem profesjonalnych kajakarzy wziąć kajaki jednoosobowe,

Nasze umiejętności w kajakach a trasa spływu – na co warto zwrócić uwagę?

Trasa którą biegnie spływ kajakowy koniecznie ma być kompatybilna z waszymi umiejętnościami. Nie zapominaj, że Dla Ciebie rzeka o głębokości metra sięga do pępka, za to dla Twojego dziecka może sięgać do głowy.

Na co należy zwrócić uwagę, podczas oceniania trudności na spływie kajakowym z dziećmi:

 • nurt rzeki,
 • progi wodne,
 • ilość zwałek,
 • gałęzie wiszące nad rzeką,
 • to jaka jest głębokość rzeki.

Czym są najważniejsze zasady spływów z dziećmi?

Powinien być zapewniony jeden opiekun na każde dziecko!

Miej w pamięci, że na kajakach z udziałem dzieci nie powinno się mieć pod opieką większej ilości maluchów, niż tyle ilu, realnie będziemy w stanie zapewnić opiekę w czasie potencjalnej wywrotki.

Nie płyń sam!

To ogólna reguła, którą powinniśmy przestrzegać zawsze. Nigdy nie wiadomo, w jakim czasie pomoc będzie Ci potrzebna, tak więc zawsze musi być ktoś tuż obok Ciebie. Dodatkowo w Twojej grupie powinna być co najmniej jeden doświadczony człowiek, który będzie komandorem na wodzie. 

Ubierz siebie i swoje dzieci w kamizelkę ratunkową!

Jest to z pewnością najważniejsza zasada w trakcie spływu kajakowego, z dziećmi, jak i bez nich. Z pewnością na kajakach z maluchami konieczne jest także włożenie kamizelki asekuracyjnej. Nie ma znaczenia to czy czujesz się na kajakach jak ryba w wodzie, bezpieczeństwo jest najważniejsze.